Jak vyčistit komín svépomocí?

Revizi a čištění komína může po správnosti provádět pouze kvalifikovaný kominík, který kromě prací na komíně vystaví i potřebnou dokumentaci.

Podle zákona má být revize komína odborníkem provedena jednou ročně. Pokud ale topíte pevným palivem, čistit a kontrolovat komín jednou ročně nestačí.

I když nejde o lehkou záležitost, každý majtel komína by si měl zvládnout preventivně zkontrolovat svůj komínový systém i sám. Třeba ale myslet na to, že práce na střeše může být nebezpečná a některé věci jednoduše vyžadují odbornou ruku.

Základním pravidlem samočištění komína je připravenost a maximální bezpečnost, obzvlášť, pokud je střecha šikmá a v zimních měsících, v sezóně vytápění i kluzká.

Pokud máte podezření na závady, na stěnách komínu se dělá rosa, je-li v místnosti problém s kouřem nebo máte-li pocit, že se komínový tah změnil neriskujte a přivolejte si odborníka.

Co potřebujete:

Set na čištění komínů - set na čištění komínů dostanete v lepším železářství nebo specializované prodejně. V zásadě potřebujete komínový kartáč-kominářskou štětku, vymetací drát - lanko/tyč, kominářské sluníčko - závaží (musí se podvídat tvaru a velikosti komína- ocelový kartáč patří do cihlového/šamotového průduchu, nerez do nerezového), lopatku a nádobu na . Odborníci také doporučují před mechanickým čištěním komína spálit v kamnech “Pe-Po - Kominíček chemický, známý jako odstraňovač sazí z komínů a kouřovodu. Spalinová cesta se po něm čistí snáze.

Čištění - svrchu nebo zespodu?

Ideální čištění je samozřejmě svrchu. Je k tomu ale potřebné vybavení a bezpečný přístup. Pokud nemáte bezpečný přístup upřednostňujte čištění přes komínová dvířka v podkroví nebo přes spodní dvířka. (při tomto typu čištění komín nesmí být vyšší než 6 m)

V jakém směru čistit komín?

Pokud máme možnost a čistíme komín z vrchu postupujeme následovně:

Nejprve je ideální do komínu nahlédnout a zhodnotit stav. Jsou-li stěny zaroseny a pokryty lesklým povlakem, poukazují na to, že něco není v pořádku. V tomto případě je vhodné naplánovat si kominíka a identifikovat příčinu. Pokud jsou stěny suché, špinavé od suché saze, můžete se pustit do čištění. Provaz nebo tyč s kartáčem spouštějte dolů komínem a následně vytahujte nahoru. Pokud je tyč pružná, může se používat ik čištění svrchu i zespodu.

Čištění by mělo probíhat pomalu a postupně. Poslouchejte, jak saze padají směrem dolů a vybírejte je do připravené nádoby.

Při čištění z komínových dvířek se používá výlučně kartáč, ne sluníčko-závaží. Na komíně se tedy zespodu vymete nejprve horní část komína a následně dolní.

Pokud je komín zanesen více, saze bude hodně a je třeba opakovat tento proces i vícekrát, nebo si přivolat profesionální pomoc. Někdy je třeba použít silnější metody čištění.

Nesmíme zapomínat ani na čištění sopouchu (místo napojení kouřovodu do komína). Máme-li možnost, je vhodné zkontrolovat i nadstřešní část komína. Poškozená hlavice nebo jiná poškození vyžadují kontrolu kominíka.

S pozdravem Váš PROFIMISTR

Sdílet článek

   

O PROFIMISTR

Společnost MISTR SLUŽBY, s.r.o. zajišťuje a zprostředkovává komplexní služby v oblasti rodinných domů, správu bytových domů a administrativních budov.

KONTAKT

MISTR SLUŽBY, s.r.o.
Príkop 843/4
Zábrdovice, 602 00 Brno

779 998 450

www.profimistr.cz