Jak správně odvzdušnit radiátor?

Topná sezóna je v plném proudu. Pokud jste před sezónou neudělali potřebnou údržbu Vašich radiátorů, možná se Vám stalo, že radiátor nefungoval, tak jak by měl. Přitom lze stačilo pouze odvzdušnit radiátory. Nevíte-li jak na to, v následujícím článku Vám vysvětlíme vše potřebné.

V rodinném domě se nejprve odvzdušňuje nejníže položený radiátor a končí u toho, který je nejvyšší.

Jak zjistíte, že Váš radiátor potřebuje odvzdušnit?

Zavzdušnění radiátorů se nejčastěji projevuje tak, že radiátor přestane topit úplně nebo se jeho topný výkon sníží. Pokud je radiátor zavzdušněn pouze částečně, teplá voda do něj sice proudí, ale radiátor je hlučnější a voda v místě přívodu teplé vody šplouchá a buble.

Jak na samotné odvzdušnění?

Než se pustíte do odvzdušnění, připravte si nádobu, kterou dáte pod ventil, imbusový klíč a na starší radiátory také šroubovák.

Na všech radiátorech otevřeme regulační ventily, čímž umožníme plný průtok topné vody i vzduchu.

(Ventil se většinou nachází na boční straně radiátoru v jeho horní části – na starších typech i pod kovovým krytem) Ventil otáčejte proti směru hodinových ručiček. Z odvzdušněného ventilu se nejprve začne uvolňovat vzduch, poznáte to tak, že to syčí.

Postupně, za vzduchem začne téct (prskat) i voda. Vodu se vzduchem, zachycujeme do připravené nádoby. V momentě, kdy vytéká pouze voda, je odvzdušnění hotové a můžete ventil opět uzavřít. Další den zkontrolujte, zda radiátory hřejí naplno a po celé ploše. Pokud jsou na radiátoru nadále studená místa, je třeba celý proces opakovat. Pokud nepomůže ani opakované odvzdušnění, je lepší zavolat raději odborníka. Ten topný systém zkontroluje, nastaví jej, případně doporučí jiné řešení.

S pozdravem Váš PROFIMISTR

Sdílet článek

   

O PROFIMISTR

Společnost MISTR SLUŽBY, s.r.o. zajišťuje a zprostředkovává komplexní služby v oblasti rodinných domů, správu bytových domů a administrativních budov.

KONTAKT

MISTR SLUŽBY, s.r.o.
Príkop 843/4
Zábrdovice, 602 00 Brno

779 998 450

www.profimistr.cz