Jak správně vytápět dřevem - tipy.

Tipy, jak správně vytápět dřevem.

Vytápění domu dřevem je velmi příjemný a ekonomicky výhodný způsob výroby tepla pouze v případě, že Váš komín je ve 100% stavu a Vy topíte správně. Pokud jste v topení dřevem začátečník určitě si nechte poradit od odborníka. Správným kuřením snižujete množství emisí o 80%, dopad na životní prostředí je minimální a využití dřeva maximálně, čímž ušetříte nemalé peníze.

 

Barva kouře je důležitá

Jedním ze způsobů, jak zjistit funkčnost a stav Vašeho topení je také kontrola barvy komínového kouře. V ideálním případě je kouř světlý a téměř neviditelný.

Tmavé zbarvení nebo špatný tah v komíně může znamenat, že nevytápíte správně, nebo že tah Vašeho komína je nedostatečný. Pokud je kouř bezdůvodně tmavý, přivolejte si raději odbornou pomoc a nechte svůj komín zkontrolovat.

Chcete-li topit dřevem, tak jedině suchým

Hlavními předpoklady pro dosažení vysokého energetického výnosu jsou použití suchého palivového dříví a dostatečný přísun vzduchu.

 

Dobře vysušené dřevo – palivové dřevo (méně než 20% zbytkové vlhkosti) má průměrnou výhřevnost přibližně 4,6 KWh/kg. Pokud má dřevo ještě 50% zbytkové vlhkosti, výhřevnost je pouze poloviční.

 

-Podíl vlhkosti čerstvého dřeva +-  50 %

-Podíl vlhkosti dřeva sušeného v lese +- 25 až 30 %

-Podíl vlhkosti sušeného na vzduchu +- 10 až 20 %.

K topení v krbu je nejvíce používáno listnaté dřevo, které má nižší výhřevnost než jehličnaté, ale na rozdíl od jehličnatého velmi nejiskří a hoří dlouho. Oblíbené je také březové dřevo i smrkové dřevo.

Test vlhkosti dřeva

Vlhkost palivového dříví je nejvhodnější testovat pomocí vlhkoměru. Takto získáte přesný obsah vlhkosti. Měřič vlhkosti koupíte ve většině železářství a obvykle stojí od 15 do 30 eur. Měřič vlhkosti dřeva se používá poměrně snadno, v zásadě ale změřte vlhkost na několika různých kusech a částech dřeva. (Rozdělte kousek palivového dříví a změřte vlhkost čerstvě nařezaného povrchu)

Vaše palivové dříví lze použít k vytápění, pokud je procentní podíl nižší než 18% (doporučeno doporučení ministerstva životního prostředí).

Kde koupit suché palivové dříví?

Nejlepší je koupit suché palivové dříví od profesionálního prodejce. Víte kde bylo dřevo vytaženo a sušeno a tedy víte, že kupujete kvalitní suché dřevo.

Pokud potřebujete radu odborníků neváhejte a kontaktujte nás.

S pozdravem Váš PROFIMISTR

 

Sdílet článek

   

O PROFIMISTR

Společnost MISTR SLUŽBY, s.r.o. zajišťuje a zprostředkovává komplexní služby v oblasti rodinných domů, správu bytových domů a administrativních budov.

KONTAKT

MISTR SLUŽBY, s.r.o.
Príkop 843/4
Zábrdovice, 602 00 Brno

779 998 450

www.profimistr.cz